BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 14003077
*
nr 1400 3077
Bordslampa
majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 maj 2021
kl 18:33:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/5 18:12:30
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordsarmatur bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika två hänklar
-
8207 Bordslampa
1940-tal, trä och mässing, no 15378. Höjd: 51 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:39
-
8211 Bordslampa
Designtorget, "Pablo", vridbar ljuspunkt, borstad ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:17
-
8093 Bordslampa
Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stoc..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:24
-
8337 Bordslampa
Jasper Morrison, FLOS, "Glo-ball 1", vitt opalglas..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:11
-
8062 Bordslampa
Mässing med glasskärm. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:19
-
6491 Bordslampa
mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:37
*
Bordslampa
nr 1400 3077
Bordslampa
majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 maj 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 31/5 18:12:30 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordsarmatur bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika två hänklar
-
8207 Bordslampa
1940-tal, trä och mässing, no 15378. Höjd: 51 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:39 -
8211 Bordslampa
Designtorget, "Pablo", vridbar ljuspunkt, borstad ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:17 -
8093 Bordslampa
Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stoc..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:24
-
8337 Bordslampa
Jasper Morrison, FLOS, "Glo-ball 1", vitt opalglas..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:11 -
8062 Bordslampa
Mässing med glasskärm. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:19 -
6491 Bordslampa
mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:37



